
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 4.4 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Output Current | 40 mA |
| Operating Supply Current | 11 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Charge Pump |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 4 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Quiescent Current | 11 µA |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Up |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$4.92451
Ext.Price$4.92451
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.92451 | $4.92451 |
| 10 | $4.81046 | $48.10460 |
| 25 | $4.77569 | $119.39225 |
| 50 | $4.74117 | $237.05850 |
| 100 | $4.70693 | $470.69300 |
